Botanik Pencereden Likapaya Bakış

Botanik Pencereden Likapaya Bakış

Likapa

yaban mersini – Likapa

Likapa (yaban mersini); botanik olarak incelendiğinde toprak üstü organlar, kök sistemi, tomurcuk ve çiçekler, meyve gelişimi ve tozlanma başlıklarından oluşmaktadır.

 • Toprak Üstü Organlar: Ocak şekline benzer bir görünümü olan likapa toprak üstü organlar; dip kısımdan çıkan yeni sürgünler, sukkulent yapıdaki sürgünler, odunlu çalı şeklindeki sürgünler ve 1 yaşlı sürgünlerden çıkan yeni yeşil yan sürgünlerden meydana gelir. Yüksek boylu çalı şeklinde olan yaban mersinlerinin boyu 120-300 cm olabilir. Alçak boylu çalı şeklindeki yaban mersini ise 90cm boylarına ulaşabilir.
 • Kök Sistemi: Yüksek boylu çalı şeklindeki likapalarda kökler ince ve kök kılları olmayan lifli bir kök bulunur. Su ve besinlerin kök tarafından emilimi için endotrofik mikronizmalarla birlikte yaşamaktadır. Kökler 180 cm’e kadar yayılma özelliği gösterir. Alçak boylu çalı likapalarında da kök kılı yoktur. Çok ince ve lif yapısında bir kök bulunur.
 • Tomurcuk ve Çiçekler: Meyve gözleri yaz sonu ve sonbahar aylarında oluşur. Tomurcuk gelişimi sürgün ucundan aşağıya doğrudur. Çiçek tomurcuk sayısı iklime ve sürgün gelişme kuvvetine bağlıdır. Çiçekler 5 çanak, 5 taç yaprak ve 10 erkek,1 dişi organdan oluşur.
 • Meyve Gelişimi: Meyve iriliği, sürgün çapı ve çekirdek sayısıyla orantılıdır. Kalın sürgünlerin meyveleri iri olurken çekirdek fazlalığı da iri meyve verir. Karşılıklı tozlanma meyve iriliğini artırır.
 • Tozlanma: Böceklerle olur. Çekici hoş bir koku ve nektarlı çiçekleri vardır. Polenler çok ağır ve yapışkan olduğundan rüzgârla hareket etmez.

5 Yanıt

 1. Taner Yılmaz diyor ki:

  Ülkemizde son 5 yıldır ne kadar yaygın oldu arkadaş

 2. yiğit nadir diyor ki:

  Bu ürünü acaba balkonda felan yetiştiremeyiz mi. Ben bunun tadını çok seviyorum

 3. nazlı yıldırım diyor ki:

  Bunun reçeli çok güzel oluyor

 4. kenan aylı diyor ki:

  Yaban mersini botanik olarak bakmamsk lazım
  Artık türkiyede ciddi olarak likapa yetiştirmesi yapılıyor

 5. sahra soylu diyor ki:

  Ben yaban mersini hobi olarak yetiştirmek istiyorum. Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var arkadaşlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>