Likapa Hasadı

Likapa Hasadı

Likapa Hasat

Likapa Hasat

Likapa üzümsü bir meyvedir. Likapa meyveleri salkım şeklinde ve bir salkımda 5-100 tane olarak oluşur. Bitkinin çeşidi, budamada bırakılan odun tipleri ve iklim şartlarına bağlı olarak 4-12 hafta içinde olgunlaşmaktadır. Olgunlaşma esnasında meyvelerde yumuşama, renklenme, tatlanma, tane irileşmesi gerçekleşir. Tam olgunlaşmadan toplanan meyve kalitesi olgunlaşmış meyvelerden daha düşüktür. Likapada meyveler farklı zamanlarda olgunlaşır. Bu sebeple olgunlaşma periyodu boyunca haftada en az bir defa hasat yapılmalıdır.

El ile hasat yapılıyorsa meyveler salkımdan ayrılarak avuç içine doğru yuvarlatılmalıdır. Bu sayede olgunlaşmış taneler salkımda kalarak, hasat edilen taneler hasar vermeden toplanmış olur. Hasat sırasında rahat hareket edebilmek için sırt ya da bele kaplar takılabilmektedir. Taze tüketime sunulacak meyceler doğrudan satılacakları kutu içine toplanmalıdır. Hasat yapan kişi mümkün olduğunda az taneyi avucunda biriktirmeli, böylece meyveleri ezilme, bozulma gibi etkilerden koruyarak tanelerin çekici ve sağlıklı görüntü veren pus tabakasının silinmesini önlemiş olur. Taze tüketilecek meyveler mavi renkli, dolgun, sert, hasarsız ve temiz olmalıdır.

Düz ve teraslı alanlarda hasat makineleri kullanılabilir. Ekonomik olması için bahçeler en az 50 da olmalıdır. Makineli hasatta meyveler zarar görebilir, olgunlaşmamış meyveler toplanabilir. Raf ömrü de azalmaktadır. Bu sebeple iş gücü az ise el ile hasat uygun görülmektedir. Yağmurlu havada hasat yapılmaz. Hasat sonrasında ön soğutma yapılır. Böylece raf ömrü artmış olur.

3 Yanıt

 1. yasin özcan diyor ki:

  Valla bizde bekliyoruz. Hasat inşallah iyi geçecek.
  Heryer likapa :)

 2. onur ayta diyor ki:

  Bu sene bizde yaban mersini çok zayıf kaldı

 3. hanefi çiftci diyor ki:

  Bizim buralarda bu sene yaban mersini çok az oldu. Hasad biraz zayıf oldu
  iyi çalışmaşar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>